Yo-yo módszer
A módszert Monty Neibel (1940 - 2000) kanadai tenyésztõ nevéhez kötik, aki egyébként csakúgy, mint Heine Bijker, szintén háromszoros világbajnok. A yo-yo-t akkor kezdte alkalmazni, amikor megelégelte galambjai túlszállásait, késõbb ez a felkészítési metódus másoknál is bevált így elõszeretettel alkalmazzák a tengerentúlon és Európában is. A lényeg nagy vonalakban a következõ:
Adott egy behajtott öreg falka, az elsõ 10 napban 50%cirok és 50% búza 25ml/galamb fejadagos etetése mellett naponta röptetsz. Ezután áttérsz másnaponkénti röptetésekre, oly módon, hogy pihenõnapon 20ml/galamb, szállás napon pedig 25ml/galamb mennyiséget adsz nekik ugyanabból a keverékbõl, de inkább külön adva, pl. elõször a búza, azután a cirok magot adod. Így röptetsz 10 napig (5 tréning). Ezután áttérsz 3 naponkénti röptetésre (ez a yo-yo rész):
- 1 nap szállás, este 25ml /galamb 50%cirok és 50% búza
- 2 nap pihenõ, este 20 ml/galamb csak búza
- 3 nap pihenõ, este 15 ml/galamb csak búza
- 4 nap szállás, este ismét 25ml /galamb 50%cirok és 50% búza
És aztán kezded elölrõl, ezt a sort követve így akár két-három hétig is röptethetsz az utolsó négy nap logikáját ismételve. Ezáltal galambjaid mind egyforma kondícióban lesznek, nem mennek túl magasra, nem fognak ¾ - 1 óránál többet szállni, a lehetõ legaktívabban pörögnek majd és azt mutatják neked ami az õ valós pergési maximumuk.
(Ne használd a módszert nagyvedlés idején, télen és fiatal galamboknál, nekik 6-8 hónapos korukig minden nap szállni kell.)
Ha ezek után sem vagy megelégedve madaraiddal, akkor olyan galambok után kell nézned, amelyek tenyészértéke magasabb szinten van. Általánosan elfogadott megállapítás, hogy a pergõk elõadási képességét 70%-ban a kitenyésztettségük foka, fennmaradó részben pedig egyebek (felkészítési módszer, elhelyezés, idõjárás) határozza meg.
|